Kategorier
Blogindlæg

NOVA – Nordsjællands Astronomiforening

Foto: NOVA-astronomiforening.

For 20 år siden var jeg med til at stifte Nordsjællands Astronomiforening. I år skulle vi fejres. Desværre med det sædvanlige fravær af offentlighed og pomp og pagt. 4 teleskoper, nogle med solfilte, var stillet op foran Kulturværftet, men ingen vidste noget om noget. Lidt ligesom i en hemmelig klub.

Jeg synes det er så synd at man ikke benytter nogle af de oplagte muligheder for at lægge den slags på foreningens hjemmeside – lave et indlæg i den lokale avis, eller ligefrem benytte det “gratis” medie Facebook til at reklamere om den slags og få nogle interesserede forbi.

En formålsparagraf som har overlevet vedtægterne siden den spæde start er “at samle astronomisk interesserede og udbrede kendskabet til og
interessen for astronomi”

Hemmelige klubber udbreder ikke kendskabet, og den eneste samling var 8-10 midaldrende mænd (mig selv inklusive), alle med direkte tilknytning til foreningen. Jeg synes det er ærgerligt. Skrupærgerligt.

Måske jeg skulle melde mig ind igen – og gøre noget ved det. Foreningens egen hjemmeside finder du HER.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.